erasmusProjekt Erasmus + w ZSM Nr 2  w roku szkolnym 2016/17

 Jesteśmy już po roku realizacji projektu Erasmus + pod tytułem : „ Coming home, leaving home. A project to make students aware about emigration in our countries.

 W tym czasie skupiliśmy się na pokazywaniu bogactwa kultury żydowskiej , która kształtowała   i nadal współtworzy kulturę Krakowa. Nasi uczniowie uczestniczyli w wyjeździe do Barcelony, gdzie spotkali się z innymi uczestnikami projektu.

Obecnie w szkole pragniemy:

  1.  Kultywować pamięć o obozie „Płaszów”, który znajduje się tak niedaleko naszej szkoły.
  2. Propagować znajomość „Adampola”, osady polskiej w Turcji założonej w 1842 roku i istniejącej do dnia dzisiejszego pod nazwą Polonezköy.

To niezwykłe miejsce , to przykład na siłę oddziaływania tradycji polskiej i powód do dumy.

  1. Oprócz  małej wystawy i materiałów dydaktycznych, mamy nadzieję, że uda         nam się zrealizować film na ten temat. Będziemy również gościć prelegentów, którzy przybliżą nam to miejsce.
  2. Będziemy się starać uatrakcyjniać lekcje poprzez łączenie się przez skype'a ze szkołami partnerskimi, aby dowiedzieć się , co kształtuje ich tożsamość narodową. Niech będzie to zachęta dla naszych uczniów do uczenia się języków obcych  oraz poznawania świata. W ramach tych lekcji uczniowie  wybranych klas będą rozmawiać z młodzieżą z Darmstadt, być może do tych konferencji dołączy również szkoła z Bacau w Rumunii.
  3. Być może uda się nam spotkać z obcokrajowcami , którzy wybrali Kraków na  swoje miejsce na ziemi.
  4. Uczniowie klasy 1tl, pod opieka wychowawcy klasy, mgr Grzegorza Gawłowskiego, przygotują swoje impresje dotyczące zjawiska emigracji. Liczymy na ich ciekawe materiały i spostrzeżenia.
  5. W kwietniu 2017 roku 10 uczniów i 2 nauczycieli będzie uczestniczyć w międzynarodowym  spotkaniu w Niemczech.

Tak w zarysie przedstawiają się działania w ramach programu. O szczegółach poszczególnych akcji  będziemy informować na stronie szkoły i facebooku.

 Krystyna Bigaj

Zdjęcie: http://terazgorlice.pl